Лансирање пројекта HEPASKIN на конференцији у Tемишвару

Дана 27. фебруара 2025. у сали Сената Универзитета медицине и фармације „Виктор Бабеш“ у Темишвару одржана је почетна конференција пројекта „Промовисање отпорности здравствених система и једнаког приступа нези коже и јетре кроз РОРС решења за скрининг и лечење („Promoting resilience of health systems and equal access to skin and liver care through RORS screening and treatment solutions), акроним HEPASKIN. Пројекат релизују Универзитет за медицину и фармацију „Виктор Бабеш” у Темишвару, у партнерству са Општом болницом „Ђорђе Јоановић” у Зрењанину. Пројекат суфинансира Европска унија кроз Interreg IPA програм Румунија-Србија и има за циљ да побољша приступ савременим здравственим услугама за пацијенте у прекограничном подручју.
HEPASKIN представља значајан корак ка модернизацији здравственог система у прекограничном подручју Румуније и Србије, доприносећи повећању приступа услугама превенције, дијагностике и лечења пацијената оболелих од рака јетре и коже. Кроз улагања у најсавременију опрему и обуку медицинског особља, пројекат има за циљ да значајно побољша квалитет живота пацијената у региону.
Овај пројекат има за циљ једнак приступ квалитетним медицинским услугама за 4.000 пацијената у прекограничном подручју Румуније и Србије кроз:
– Скрининг рака коже и јетре: 1.500 пацијената ће бити прегледано на рак коже, а 1.000 на рак јетре.
– Рана дијагноза и лечење: пацијенти којима је дијагностикован рак добиће одговарајући хируршки третман.
– Унапређење медицинске инфраструктуре: набавка савремене медицинске опреме, укључујући видеодерматоскопе са AI погоном, најсавременије ултразвучне апарате и уређаје за лапароскопску хирургију и ресекцију јетре.
– Повећање капацитета медицинског особља: 40 здравствених радника ће учествовати у обукама из дерматологије, хирургије, пластичне хирургије и гастроентерологије.
– Креирање два регионална регистра за праћење пацијената са дијагнозом рака јетре и коже.

Кључни аспект пројекта је организовање специјализованих курсева обуке за лекаре из Србије, као и за друге здравствене radnike. Ове сесије ће се одржати у Центру за обуку и експерименталну хирургију на Медицинском универзитету у Темишвару, центру модернизованом кроз претходни пројекат финансиран од стране Interreg IPA Програма прекограничне сарадње Румунија-Србија 2014-2020.
Укупна вредност пројекта је 2.041.920,48 евра, од чега је укупна бесповратна финансијска помоћ Европске уније 1.735.632,40 евра. Период реализације пројекта је 24 месеца.

Погледајте још

Информација за јавност

У току касних поподневних сати 05.02.2025. године дошло је до пуцања бакарних цеви топловодне инсталације …